Autor

Mieczysław Wilczek - malarz

Mieczysław Wilczek (1948-2018) – artysta dojrzały i konsekwentny w swojej wizji twórczej. Kilkadziesiąt lat pracy artystycznej skupionej na wybranych tematach ukazało kunszt i wielkie wyczucie sztuki malarskiej autora. Przemijające piękno polskiego pejzażu zachwyca w jego obrazach dając odprężenie i chwile refleksji. Uroda polskiej wsi, powrót do lat dawnych, ukochane miejsca, zapachy dzieciństwa to materia jego malarstwa, które zachowa piękne wspomnienia dla następnych pokoleń.

Autor o sobie

Nie jestem krytykiem sztuki, a moja filozofia tego co robię jest bardzo prosta i czytelna o czym świadczą moje prace. Pociąga mnie szczególnie to co znika z naszego pejzażu w szybkim tempie, a szczególnie obiekty architektury. Na ich miejscu powstają nowe, wygodne, uzbrojone we wszelkie media, nie wymagające od człowieka specjalnej zapobiegliwości

i pracy. Wystarczy tylko regulować rachunki, które przychodzą wyjątkowo terminowo.

Cegła, naturalny kamień lite drewno to dziś materiały luksusowe, a substytuty nawet wysokiej jakości, to tak jak coś w rodzaju dobrej reprodukcji przy oryginale.

W moich pracach staram się podkreślić różne nastroje, klimaty o zróżnicowanym stopniu dramaturgii chwili czy epoki. Kraj lat dziecinnych wspominam jako piękny okres w moim życiu z którego zapamiętałem wiele spraw i problemów. Mieszkałem koło Bielska – Białej w uroczej miejscowości Bestwina, jakich wiele w tym regionie. Obok naszego domu płynie mała rzeczka w której łowiliśmy okonie, liny. Dziś jest martwa, żadnych oznak życia, za to w każdym domu jest łazienka, ubikacja, automat do prania. To jest wyższy standard życia, o higienie to już nie wspomnę. To są lata wielkich przemian, dużego postępu ale pewne sprawy zostały odłożone na potem, czasem niezauważone. Jeszcze nie jest za późno.

Cieszy mnie to, że jest wielu ludzi, którzy też tak myślą i wiedzą, że nie tylko homo sapiens ma prawo być na tej planecie.

W obrazach staram się zawrzeć wiele prostych uniwersalnych treści. To są moje nowelki, czasem krótkie powieści, a tytuły można rozwijać w długie opowiadania. Często otrzymują bardzo ciepłe komentarze i dobrą krytykę, za co jestem Państwu wdzięczny i bardzo serdecznie dziękuję.

Ta witryna korzysta z plików cookie, zgodnie z  Polityką prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.